eco mod home
екологичен модулен дом
Екологични къщи за по-добър живот
История
Днес изолацията на сгради със сламени бали бележи повратна точка в модерния индустриален свят на съвременният човек, защото тази техника дава отговор на повечето екологичните, икономическите и социалните проблеми които се изправят пред всички нас със страшна сила. Замърсяването, управлението на отпадъците, парниковите газове, парниковия ефект са горещи теми и във време, когато въпросите за околната среда и бъдещето на Планетата никога не са били толкова деликатни, изграждането на къща от слама е все по перспективен и еко-отговорен жест.
Голяма част от хората знаят, други са чували за термичните свойства на старите къщи на нашите предшественици изградени с естествени материали, като слама, глина, дърво, камък. Къщи които чрез уникалния си способ на топлообмен дават топлина през зимата и прохлада през лятото.
Но да се върнем 7000 г. назад, а както ни е известно от археологичните разкопки, древните хора първи са открили необикновените качества и свойства на сламата, както и на сламата смесена с глина. Има данни за сламени къщи построени на африканските равнини още от епохата на палеолита. Все още могат да се видят древни структури на отминали епохи (мастаби, пирамиди, голяма част от Великата Китайска стена, храмови комплекси и много други) доказващи непреходноста на естествените материали.
Сламените бали били използвани в строителството преди 400 години в Германия и Нидерландия,а покрити със слама покриви отдавна се използват в Северна Европа и Азия. В по-нови времена, когато европейските заселници навлизат в Северна Америка, техните къщи са били изолирани с хлабава слама между вътрешната облицовка и външната обвивка. В края на деветнадесети век фермерите в Небраска (САЩ) внедряват и започват използват първите механични преси(балеровачки). Сламата не е свободно натъпкана и разхлабена, а е вече подредена в прави и светли блокове - бали. Поради местоположението на Небраска, имало недостиг на дървен материал, почвата често е много пясъчна и тези земеделски стопани логично са построили своите домове с този материал. Близостта на суровината за изолация до хората оказала влияние и този метод за строеж на къщи се разпространил из цялата страна. След Първата Световна Война постепенно този тип строителство започнало да изчезва и отстъпило пред новите възможности на бетона и стоманата.Но идеята за къща от сламата не спира дотук и през двадесети век, идеята си проправя път в друга част на Света.
Европа, 1920 г. във Франция, Германия, Австрия и други
засегнати от войната страни започват да преоткриват този евтин и бърз начин за възстановяване. Пример за това е къщата на М.Феюле(Montargis) в построена по това време във Франция и сега дом на Националния център за строителство на слама. Но както и в Америка, така и в Европа много бързо се изоставят и забравят наследствените техники на строителство в полза на скоростната индустриализация и модерните материали, в лицето на бетон и стомана.
Едва през 1970-те години строителството на сламата ще намери нова популярност и отново в Съединените щати. Колкото и необичайно да изглежда, благодарение на кореспондента на CBS, широката общественост ще преоткрие сламените къщи в Небраска. Роджър Уелш е кореспондент на „Неделните утринни новини“(CBS) който работи върху поредица от репортажи, озаглавени „Пощенски картички от Небраска“, където той обсъжда народна архитектура в региона. Както и неговата книга "Заслон’’, издадена през 1974 г., която ще бъде най-решаващият фактор за подновяване на интереса към строителството със слама. Тя ще вдъхнови много американски архитекти като Джон Хамънд да надградят старите техники и да започне ренесанс по темата в началото на 80-те.
Конструкцията на сламата вече е узряла за подобрения и модерна визия и в много части на света сега се използва за осъществяване на обществени проекти като училища и администрации.Тъй като необходимите сертификати за безопасност на различните техники за строителство със слама са били приети и валидирани, разширяването на тази техники вече не е възпрепятствано.
От 1980 година интересът към сламата непрекъснато нараства и сега има сериозна перспектива за бъдещето. Техниката на изграждане на сламата е сравнително проста, а това Ноу-хау е професионализирано и различни фирми могат да помогнат на самостроителите и строителите, които желаят да построят собствени домове.